Potřebujete poradit? Zeptejte se: 702 00 22 66

Teplice nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou a.s. jsou svou polohou v malebném údolí řeky Bečvy v Moravské bráně vhodným prostředím pro Vaši relaxaci a načerpání nových sil. Díky unikátnímu přírodními zdroji - minerální vodě bohaté na oxid uhličitý, jsou však místem, kde pomůžou hlavně Vašemu srdíčku, cévám i celému organismu.

Lázně mají bohatou historii. V současnosti patří mezi špičková kardiorehabilitační centra. Pacientům je poskytována časná kardiorehabilitace po kardiochirurgických operacích. Odborný léčebný ústav pro kardiorehabilitaci je první zařízení tohoto druhu v celé České republice. Kromě kardiovaskulárních chorob jsou léčeny také nemoci onkologické, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí (cukrovka), nemoci pohybového ústrojí či nemoci nervové. Lázně nabízejí i léčbu dětí od 1,5 roku.

Kromě léčebných procedur nabízí pestrou škálu dalších relaxačních a wellnessových procedur, které jsou stále rozšiřovány. Lázenští klienti se do Teplic nad Bečvou rádi vrací, oceňují přátelský personál, profesionální přístup a přívětivou atmosféru.

 

HISTORIE LÁZNÍ
Počátky lázeňství v Teplicích nad Bečvou
V historických pramenech je první zmínka o Teplicích nad Bečvou v Registrech lučních rožmberských panství helfenštejnského z roku 1520. K lázeňskému využití místa položil základ tehdejší majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí, který nechal roku 1553 vybudovat kamennou nádrž se střechou ke koupání, do níž byly svedeny nejvydatnější prameny termální kyselky. Tím se řadíme k jedněm z nejstarších lázní na Moravě.

Podrobně o lázních a účinku jejich léčebných vod napsal zemský lékař Markrabství moravského Tomáš Jordán z Klauseburka v knize O vodách hojitelných neb teplicech moravských v roce 1581. Jan Ámos Komenský, který nepochybně Hranicemi procházel a kraj znal, označil lázně na své proslulé mapě Moravy, vydané v Amsterodamu v roce 1627.

První lázeňská budova
Válečné události třicetileté války způsobily velký úpadek tohoto lázeňského místa. Další rozvoj lázní nastal až v 18. století. V roce 1711 byla postavena na břehu Bečvy zděná patrová lázeňská budova s dřevěnou galerií. V přízemí bylo umístěno 12 vanových kabin, kuchyně a byt lázeňského správce, v prvním patře bylo 6 vanových kabin a jídelna. Tato budova byla po sto letech zbořena a na jejím místě byla roku 1813 postavena budova nová. Karel z Dietrichštejna doplnil areál lázní stavbou kaple sv. Peregrina v roce 1775. Až do roku 1813, kdy byla postavena nová lázeň, byla voda donášena v konvích. Do přízemí za 4 a do patra za 6 krejcarů.

Most přes Bečvu
Na přání lázeňských hostů byla roku 1802 postavena dřevěná lávka, spojující lázeňské objekty na levém břehu s pravým. Až do konce 18. století bylo možné dostat se z pravého břehu řeky na levý jen vratkou loďkou převozníka, který vybíral poplatek. Dřevěná lávka, vzala brzy za své při větší povodni nebo toku ledů. Musela být proto často opravována. Hranický vrchnostenský správce dal v roce 1807 návrh postavit místo lávky řádný dřevěný most. K jeho stavbě však nedošlo kvůli vysokým finančním nákladům. Až v roce 1967 byl vybudován nový železobetonový most stojící o něco níže na toku řeky Bečvy. Jeho délka činí 90,3 m, šířka je 5 m a klene se 9 m nad hladinou řeky. Projektantem stavby mostu byl Ing. A. Tomašík ze Stavoprojektu Brno.

Výstavba lázeňských budov
Ve 30. letech minulého století zažily lázně nebývalý rozmach výstavby. V roce 1931 byla zahájena rekonstrukce nejstaršího pavilonu v lázních, dnešní Bečvy, při níž získalo sanatorium svou dnešní podobu. V roce 1924 bylo postaveno nové sanatorium Moravan, dříve nazýváno Ozdravovna pro muže a ženy. Lázeňský dům Slovenka byl realizován v roce 1925 v kombinaci neoempíru a art-déco V roce 2008 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a téhož roku byl znovu otevřen pro klienty lázní. V letech 1928-29 byl postaven hotel Klíč, který byl později přejmenován na Sokolovo. Po rekonstrukci v roce 1989 se otevřel pod jménem Janáček, jež mu zůstalo dodnes. V letech 1932 -33 vyrostl i penzion J. Pušnera, dnešní dětská léčebna Radost. Lázeňský dům Praha patří mezi nejvýraznější počin v rámci hromadné výstavby 30. let minulého století. Byl postaven v letech 1931 -32 a jeho autorem je Alois Jambor.

Období 2. světové války
Války se nikdy na životě teplických lázní neodrazily příznivě. Výjimkou nebyla ani ta poslední. Po okupaci naší země a zřízení Protektorátu Čechy a Morava v roce 1939 byl slibný rozvoj lázní Teplice nad Bečvou násilně přerván. Lázně byly uzavřeny a kontrolu celého areálu převzala vojenská okupační správa, která prostor vyhradila pouze německým občanům. Tak se vlastně v lázeňských domech až do konce druhé světové války v roce 1945 střídaly jen dva druhy hostů – ranění němečtí vojáci a německá mládež. Bezprostředně po válce se lázně staly zotavovnou pro sovětské letce. Po osvobození v roce 1945 se v lázních omezeně poskytovala lázeňská péče opět českým pacientům, v roce 1946 byl provoz lázní značně rozšířen. Ovšem až po nezbytných opravách v roce 1947 byly lázně otevřeny bez omezení.

Současnost
V roce 1953 převzala lázně do své správy Ústřední rada odborů v Praze, od níž pak byly převzaty do státní správy. Další rozvoj lázní byl na několik let zastaven, neboť tehdejší budovatelská mánie plánovala výstavbu údolní přehrady. Teprve až tyto plány padly, dočkaly se lázně 18. dubna 1957 vyhlášení lázeňského statutu. Změny, jimiž procházela celá naše společnost po roce 1989, se nevyhnuly ani lázním. Dnes jsou Lázně Teplice nad Bečvou akciovou společností, která vznikla v roce 1992. Nyní představují v České republice svým personálním i přístrojovým vybavením špičkové zařízení, které se specializuje na moderní rehabilitaci klientů s počínajícími srdečně-cévními potížemi s důrazem na prevenci vzniku srdečních a mozkových příhod a klientů po kardiochirurgických a invazivních výkonech.

SPORTOVNÍ VYŽITÍ
Teplice nad Bečvou nejsou jen místem poklidných lázeňských procedur a odpoledních procházek. Lázně nabízí svým návštěvníkům a lázeňským hostům celou řadu možností k aktivnímu trávení volného času. Každý si může vybrat z široké škály sportovní nabídky, mezi níž patří tenis, minigolf, fitness, sauna, plavání, kulečník, stolní tenis, a cykloturistika.

Nordic Walking
Nordic walking je nový druh sportovní aktivity vhodný pro každého bez ohledu na talent, kondici a věk. Aby jste si mohli Nordic Walking vyzkoušet, nemusíte jezdit až do Finska, kde vznikl. Lázně Teplice nad Bečvou přicházejí s touto novou službou pro své klienty. Neváhejte tento nový sport vyzkoušet.

Základní informace a techniku sportu si osvojíte pod vedením našich proškolených trenérů během lekcí po speciálních trasách.

Co je to Nordic Walking? Je to chůze se speciálními hůlkami. Účinnost a celý vtip této techniky spočívá v tom, že při stejné rychlosti chůze dochází díky pohybu paží s hůlkami k významnému zvýšení intenzity zatížení organismu a tím i energetickému výdeji.

Při chůzi s hůlkami bychom měli udržovat stejnou rychlost a být při ní schopni hovořit, pokud ne, tempo je příliš rychlé. Kroky se snažíme dělat spíše delší. Došlapujeme na patu a krok vpřed vychází z doteku palce od země. Hůlky mají na konci speciální úchyt, který zpevní palec a zápěstí a pomáhají tak udržovat tělo během chůze ve správné vzpřímené poloze. Hroty hůlek jsou opatřeny gumovým krytem "botičkou", která pomáhá při chůzi na asfaltovém, betonovém nebo jiném tvrdém povrchu. Lokty se pohybují podél těla, boky ani ramena nevytáčíme. Po chvilce nácviku správné techniky chůze, nejlépe pod dohledem zkušeného lázeňského trenéra, se už stačí pořádně nadýchnout a vyrazit...

Tenis
V areálu lázní se nachází tenisové kurty. Rezervace jsou přijímány na telefonním čísle 606 746 021 u správce tenisových kurtů. Provozní doba dle počasí: duben - srpen 9 - 21:30hod., září - říjen 9 - 19hod.

Minigolf
Je sportem pro všechny! Neexistují žádné věkové hranice pro provozování tohoto sportu. Minigolfové hřiště je umístěno v parku přímo naproti sanatoriu Bečva, na opačné straně řeky. Skládá se z osmnácti drah, u většiny se musí překonávat překážka. Každý hráč má jednu hůl a jeden či více míčů. Smyslem hry je dopravit míč do cílové jamky nejmenším možným počtem úderů. Každoročně hřiště slouží široké veřejnosti. Od 28. dubna do 15. října je v provozu denně za příznivého počasí od 9. do 19. hodin. Rezervace není nutná.

Cyklistika
Teplice nad Bečvou Vám nabízí několik různě obtížných cyklotras z našeho okolí. V každém lázeňském sanatoriu je k dispozici půjčovna kol.

Stolní tenis
K dispozici pouze pro lázeňské hosty v lázeňském sanatoriu Moravan. Pinpongové pálky i míčky si můžete zapůjčit v recepci lázeňského sanatoria Moravan.

Kulečník
K dispozici pouze pro lázeňské hosty ve společenské místnosti lázeňského sanatoria Janáček nebo lázeňského sanatoria Moravan.

Tágo a koule k zapůjčení na recepcích příslušných sanatorií.

Bazény
Rehabilitační bazén s protiproudem se nachází v sanatoriu Moravan, zcela nový bazén s parní saunou navštivte také v sanatoriu Janáček.

Wellness centrum Moravan
Ponořte se do saunového světa a nalaďte se na příjemnou vlnu pohody.

Solárium
Se nachází v sanatoriu Janáček a je k dispozici pro lázeňské hosty a veřejnost.

Fitnesscentrum
Pro lázeňské hosty a veřejnost.

VÝLETY DO OKOLÍ
Zbrašovské aragonitové jeskyně
Přímo v areálu lázní se nachází jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobou jeskyní je minerál aragonit připomínající koblihy.

Hranická propast, Závrt
Je nejhlubší českou, ale i středoevropskou propastí, jejiž suchá část do níž lze nahlédnout má hloubku 69,5 m. V zatopené části je nejnovějším měřením z roku 1995 potvrzena hloubka 205 m. Blízko propasti se nachází typický trychtýřovitý závrt.

Zřícenina hradu Svrčov
Hrad vznikl koncem 14. století, jeho zakladatelem byl pravděpodobně Hereč Svrč ze Zdounek, od jehož rodového jména je odvozen i název hradu. Svrčov měl sloužit k ochraně statků olomouckého biskupa. Rytíři ze Svrčova drželi hrad až do konce 15. století, kdy jej opustili a nechali zpustnout.

Valšovická jezírka
Nacházejí se v blízkosti obce Valšovice a jsou součástí Školního polesí SLŠ Hranice ve Valšovicích. Tvoří je soustava tří malých vodních nádrží na potoku Krkavec.

Kunzov
Zámek nevelkých rozměrů je obehnán zdí s cimbuřím a kulatými věžemi. Impozantně působí vstupní brána s gotickým obloukem, střežená sedícími kamennými lvy s erbem. Na nejvyšším místě zámeckého areálu při ohradní zdi se vypíná hranolová věž, na fasádě zdobená reliéfy čertů, čaroděje a ježibaby na koštěti.

Zřícenina hradu Drahotuch
Drahotuch patřil mezi nejstarší na Moravě. Založil jej před rokem 1269 Bohuš z Drahotuš z rodu pánů z Čebelovic. Tento rod systematicky kolonizoval okolní krajinu a osidloval ji německými osadníky. V roce 1371 hrad koupil moravský markrabě Jan Jindřich. Na začátku 15. století se dostal do rodu pánů z Cimburka. Koncem husitských válek se hradu zmocnil loupežník Boček Puklice z Pozořic, který odtud ohrožoval celé okolí. V r. 1447 se Drahotuch vrátil Cimburkům, kteří však o něj nestáli a po třiceti letech prodali sídlo Pernštejnům. Ti ponechali hrad pustý, takže rychle chátral a měnil se v sutiny.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm
V srdci Beskydských a Vsetínských vrchů na úpatí posvátné hory Radhošť leží městečko Rožnov pod Radhoštěm. Valašské muzeum v přírodě je nejstarším svého druhu ve střední Evropě. Vzniklo v roce 1925 a zahrnuje 120 památkových objektů.

Hrad Helfštýn
Hrad uprostřed zalesněných kopců nad půvabným údolím řeky Bečvy nabízí poučení, zábavu i rekreaci. Rozsáhlý hradní areál se stává dějištěm historického šermu, divadelní, hudební i taneční produkce. Od roku 1982 se zde pravidelně na konci srpna scházejí umělečtí kováři z celého světa a předvádějí svá díla na sympoziu Hefaiston.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Zámek je úzce spjat s městem, které bylo již od 13. století reprezentativní biskupskou rezidencí. Součástí zámku je rozsáhlá Podzámecká zahrada, bohatá na různé druhy dřevin, a Květná zahrada, která svým architektonickým řešením a bohatou květinovou výzdobou patří mezi světové unikáty.

Poutní místo na Svatém Hostýně
Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst v ČR se stala hostýnská hora ( 735m n.m. ) se svou Mariánskou svatyní. Tisíce poutníků zde nacházejí útočiště ve svých životních strastech i potřebách

Sv. Kopeček u Olomouce
Severovýchodně od města Olomouc se nachází poutní místo Svatý Kopeček. Uzavřený poutní areál se sestává z chrámu Navštívení Panny Marie dále obytných a účelových budov, ambitů s kaplí, která je cenným barokním dílem. Kromě nádherného chrámu můžete na Svatém Kopečku navštívit i velmi pěknou Zoologickou zahradu.

Technické muzeum Kopřivnice
V Kopřivnici se nachází Technické muzeum Tatra, ve kterém je umístěna rozsáhlá sbírka osobních i nákladních vozů Tatra a dalších výrobků této kopřivnické firmy.

Štramberk
Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny v předhůří Beskyd je pro svou malebnost zvané "Moravský Betlém". Městu vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Unikátní je také soubor lidové architektury valašských roubených chalup z 18. a 19. století. Samozřejmě nesmíme zapomenout na voňavý cukrářský výrobek " štramberské uši ".

Kontaktujte nás

Holičky 48, 379 01 Třeboň
+420 702 00 22 66
info@lazenskacestovni.cz

Zeptejte se

Rádi Vám pomůžeme s vyřízením Vaší objednávky nebo řešením Vašeho problému.

Nevíte si rady?

Rádi Vám pomůžeme s vyřízením Vaší objednávky nebo řešením Vašeho problému.


Copyright © 2017 LázeňskáCestovní.cz. Prezentaci vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.