Při peloidní koupeli se klient nekoupe "pouze" ve vodě, ale v peloidu - látce, obvykle "kašovité" konzistence. Samotné slovo peloid, původem z řečtiny, znamená bahno. Nejčastějšími peloidy používanými v českých lázních jsou slatina a rašelina, méně časté jsou koupele bahenní. Hlavní výhodou peloidů je jejich schopnost zadržovat teplo, které se během koupele postupně uvolní a důkladně tak prohřeje tělo. Zároveň látky uvolňované z peloidu vyživují pokožku a působí protizánětlivě.
Ačkoliv se slovní spojení "suchá koupel může na první pohled jevit jako protimluv, můžete je v českých lázních skutečně absolvovat. Dokonce mohou být v některých aspektech prospěšnější než koupele klasické.
Minerální koupele obsahují velké množství ve vodě rozpustných minerálů a oxidu uhličitého (CO2). Obě tyto složky e postupně vstřebávají do těla působí blahodárně na organismus. Vzhledem k tomu, že ne všechny české lázně mají přístup k přírodním zdrojům CO2 a příslušných minerálů, přidávají se do vody uměle. Proto lze tyto koupele označit také za přísadové.
Radonová koupel u nás probíhá pouze na jednom místě – v Lázních Jáchymov. Proto se zde neomezujeme pouze na popis samotné procedury, ale radonu v Lázních Jáchymov obecně.
V širším slova smyslu je přísadovou koupelí každá koupel, do které je uměle přidána některá přísada. V takovém případě lze do přísadových koupelí počítat například i koupele minerální. Těm jsme kvůli přehlednosti vytvořily vlastní článek. Zde se věnujeme zbylým přísadovým koupelím především s bylinnou přísadou, oleji a solí.
České lázně nabízejí mnoho různých koupelí s různými účinky. Některé jsou naprosto základními procedurami, zatímco jiné jsou zcela unikátní. Proto není snadné je jen tak zařadit do kategorií. Zde se můžete dozvědět základní informace o některých z nich.
Strana 1 z 3