Lázně Velichovky, nestátní zdravotnické lázeňské zařízení s více jak stoletou tradicí se specializují především na rehabilitaci pacientů s onemocněním pohybového ústrojí, pacientů po úrazech, před a po operacích kostí a kloubů, včetně kloubních náhrad.
Léčba je zajištěna za úzké spolupráce s předními odborníky ortopedické kliniky z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. K dobré pověsti lázní přispívá také zdejší velmi hustá slatina, svým složením ojedinělá na území České republiky. Jedná se o křídovou slatinnou zeminu, napájenou prameny vody s obsahem uhličitanu vápenatého a železa. Zásobu ložiska odhadují odborníci na dalších 150 – 200 let.
Ložisko zdejší slatiny je v rámci České republiky unikátní svým složením a tudíž i účinky. Jde o kombinaci křídové slatinné zeminy, která se mísí s vodou z místního pramene, která je bohatá na uhličitan vápenatý a železo. Slatina se využívá především pro koupele a zábaly,které pomáhají výrazně zmírnit až úplně vymýtit bolesti všech pacientů trpících onemocněním kloubů, svalů a páteře.Díky tomu v lázních Velichovky výrazně zlepšují kvalitu života pacientů.
Lázeňská tradice ve Velichovkách započala roku 1897. Předcházel jí objev dr. Kutíka z Hořiček, že zdejší křídová slatina má léčivé účinky. Dr. Kutík ji úspěšně aplikoval ve svém sanatoriu v Hořičkách. Velichovské panství tehdy vlastnili dvě sestry, baronky Berta Bess-Chrostin a Gabriela Spens-Boden.
Dr. Kutík se svým přítelem hrabětem Harrachem přesvědčili baronky a založili akciovou společnost. Roku 1898 zde tak byla zahájena první lázeňská sezóna a léčba pacientů s kloubními problémy. Po roce 1918 koupilo lázně Čs. Ústředí nemocenských pojišťoven v Praze a areál byl modernizován. Byla postavena hlavní, moderně pojatá budova – tzv. Masarykův dům. První čs. prezident totiž lázně v roce 1926 osobně navštívil. V průběhu 2. světové války lázně přestaly sloužit svému účelu a byl zde zřízen lazaret. F. Schörner, velitel skupin armád Střed v lázních umístil hlavní stan. Vily i hlavní budova se rázem proměnily v ubytovny pro německou armádu, důstojníky a generály. Po válce areál opět sloužil svému účelu jako léčebné zařízení nemocenské pojišťovny, později státní lázně. V roce 1992 byla znovu založena akciová společnost Lázně Velichovky.